Bernský salašnický pes

Výchova psa

Rozhodli jste se pořídit si bernského salašníka a určitě chcete, aby pro vás byl tím nejlepším společníkem. Vybrali jste si štěňátko a stáváte se pro něj jeho novou smečkou, namísto jeho matky a tlupy sourozenců. Obrňte se trpělivostí, přivykání na nové prostředí může pár dnů i týdnů trvat. Ale s výchovou začněte včas - třeba pomohou tyto řádky, vybrané z literatury:

VÝBAVIČKA ŠTĚNĚTE

  • 2-3 nerezové misky (1 na žrádlo nepříliš veliká, aby si v krmení štěně nemáčelo uši, 1 na vodu v mistnosti a 1 venku - přístup k vodě musí mít kdykoli, zvlášť je-li krmeno granulemi),
  • kartáč - jemnější na štěněčí srst, aby netahal. Pokud je česání pro štěně nepříjemné, bude si to pamatovat a příště se bude vzpouzet už od začátku.
  • hřeben ocelový - až bude pejsek starší, budete muset po procházkách nejspíš vyčesávat travní semena, bodláky a podobně,
  • pelíšek - prozatím třeba jen deka, která se dá vyprat, nebo ne příliš silný prošívaný tzv. polštářový pelíšek, právě kvůli praní, a protože štěně poroste rychle, nemá cenu kupovat malé věci, spíše s předstihem větší,
  • vodítko takové, aby se majiteli dobře drželo v ruce. Pro bernského salašníka nepořizujeme samonavíjecí.

DOMÁCÍ PSÍ LÉKÁRNIČKA

  • Betadina - druh jodové dezinfekce ve formě roztoku.
  • Opthalmo septonex - oční kapky nebo oční mast, na drobný zánět v oku, při zarudnutí nebo přílišném výtoku z oka nebo po vyjmutí předmětu z oka.
  • Smecta - k léčbě průjmu (pokud nezabere do dvou dnů, jděte k veterináři, problém bude jinde).
  • Teploměr - dětský digitální teploměr s ohebnou špicí
  • Pinzeta na klíšťata

KRMENÍ

  • ve stejnou denní dobu.
  • štěně až do věku 6 měsíců krmte 3x denně, pak a u velkých plemen i v dospělosti 2x denně.
  • po krmení platí zákaz her! I dospělý pes má mít 2 hodiny po žrádle klid.
  • nekombinujte v jedné dávce granule a maso nebo dokonce granule a tvaroh!
  • každému jedinci může vyhovovat něco jiného - někomu mohou celý život sedět jedny granule, jiný pes netráví granule dostatečně a bude vyžadovat buď jinou značku nebo spíš vařenou stravu. V tom případě dodávejte minerály (vápník, fosfor, např. přípravek Calci-plus a taky kloubní výživu - tu dávejte i v případě, že krmíte jen granulemi - poraďte se s vaším veterinářem, jaký přípravek dávat, ať tady neděláme reklamu, a nenechte si namluvit, že je kloubní výživa zbytečná, že je v granulích a že to stačí.)

ČISTOTA

Navykání na čistotu vyžaduje vaši trpělivost a vytrvalost. Většinou se udržování čistoty štěně naučí během měsíce tréninku.
Jak zabránit loužičkám doma?
  • Snažte se štěně důsledně odvádět na stejné místo k tomu určené, a v případě "papírové metody" (venčení na noviny nebo ještě lépe papírové dětské pleny) nejlépe v blízkosti venkovních dveří.
  • Vhodná doba pro venčení štěněte: hned ráno po probuzení, několik minut po jídle či pití, po každém zdřímnutí, po vydatné hře a večer před spaním.
  • Při nehodě netrestat, ale důsledně ho pochvalte, když mu to vyjde – štěně to brzy začne brát na vědomí.
  • Když štěně nachytáte přímo při činu, popadněte jej i kdybyste měli přerušit jeho konání, a odneste ven na místo k tomu určené.
  • Tam, kde už pejsek jednou loužičku udělal, bude chtít posílit pach onoho místa znovu. Myslete na to při čištění koberce.

NAVYKÁNÍ NA SAMOTU

Na ni si štěně zvyká velmi nerado. Ostatně první týden po příchodu do nového domova byste se měli štěněti věnovat i za cenu vybrané dovolené.
Zkuste samotu začít trénovat. Zvykejte štěně na samotu ponenáhlu a po krátkých intervalech. Při prvních pokusech "co se bude dít" se nevzdalujte od bytu daleko, ale jen do vzdálenosti, kdy ještě štěně uslyšíte. Jakmile začne naříkat, nevracejte se hned domů. Váš návrat za úpěnlivého naříkání by štěně chápalo jako výhru, že se vás dovolalo a zkoušelo by to vždycky. Rozumnější je, když se vrátíte, pokud je štěně chvíli zticha. Vždy odměňte a postupně čas prodlužujte.
  • Metoda kouzelného pytlíčku: připravíme si pytlík, nejlépe látkový (starý povlak na polštářek), který naplníme odměnami, kousacími tyčinkami a několika hračkami. Při svém odchodu do práce dáme pytlík (nezavázaný!) štěněti. Prozkoumávání kouzelného pytlíčku mu nějaký čas zabere a náš odchod do práce pro něj už nebude tak neveselý.

NAVYKÁNÍ NA OBOJEK

Od 3. měsíce pořiďte pejskovi obojek, nejlépe klasický kožený (ale měkký) nebo kvalitní textilní. Chození na vodítku se pejsek učí postupně, například voděním k pamlsku, k misce se žrádlem, na výlet, prostě aby si spojil vodítko s něčím příjemným. Obojek musí být po zapnutí volný tak, abyste pod něj mohli vsunout dva prsty. Vodítkem v žádném případě netrháme! Obojek u berňáka doporučuji sundávat a oblékat jen na procházky (kvůli náprsence, kterou by měl mít salašník bohatou a ne vytrhanou od obojku). Vůbec nedoporučuji stahovací kovový obojek, který vytrhává srst. Kovový obojek se používá při výcviku a na pracovních zkouškách.
Další možností upnutí psa je postroj. Postroje pro psy jsou pro psa pohodlnější, ale jedná se hlavně o sport nebo obrany, tam je postroj nutností, protože přenáší tah od páníčka na hrudník a celou přední část těla psa, nikoli jen na krk.

SOCIALIZACE

Socializace znamená vytváření vztahů k ostatním bytostem - lidem, zvířatům, navykání na novou smečku a její zvyky. Pejsek se setkává s novými podněty a toto poznání jej bude doprovázet celý život. Jde o období věku 6-12 týdnů. Seznamte štěně se vším, co ho bude v budoucnu obklopovat. Navykejte ho na různé situace. Bydlíte-li ve městě, vemte jej na vesnici a naopak. (pozor na kritická místa, jako jsou městské parky, kde by se ještě nedoočkované štěně mohlo infikovat). Jestliže se něčeho bude bát, nenuťte ho násilím, když to nechce prozkoumat, nechte ho být. Cokoliv se psem děláte, mluvte na něj a všechno pojmenujte. Nemyslete si, že rozumí jen slovům, jako je sedni, lehni.

POVELY

Hned jak si přivedete štěně domů, začínáte s výcvikem, třebas jen formou hry. Sedne si, řekněte sedni! pochvalte a dejte odměnu (obráceně, tedy odměna-pochvala znamená, že chválíte psa za to, že tu odměnu sežral, nikoli za úspěšně zvládnutý cvik!) Může se cvičit i v pořadí Příkaz - lehký tlak na zadeček - sed - pochvala.
Nejdůležitější jsou povely: Sedni! Lehni! Ke mně! (nikoli Pocem!) a Zůstaň! Místo! Také Fuj! nebo Pusť!
  • Povely jsou krátké, stručné. Vyhněte se opakování povelů (ke mně, ke mně, no tak kemně bude to!) nebo větám typu: Betinko prosimtě sedni si, jo?
  • Důležitý je i povel: Ne!/Fuj! Chcete-li štěněti něco natrvalo zakázat, například pokud máte v bytě místnost kam ho nechcete pouštět, řekněte vždy když zamíří tím směrem "Ne"! nebo "Nesmíš"! Pro povel si zvolte jedno slovo. Ostré "Ne!" bude určitě účinnější než téměř prosebné "Alíčku to nesmíš".
  • Neopakujte jeden cvik mnohokrát, berňáka tím otrávíte. Zprotivíte mu něco, co mohlo být hrou.
  • V plnění příkazů buďte důslední a mluvte na psa rozhodným sebevědomým hlasem, ale nekřičte.
  • Při prvních pokusech o hravé učení dodržujeme limit nejvýše 3 cviků denně, kdy každému věnujeme 5-10 minut a omezíme jejich opakování.
  • Pokud psa nutí do hry děti během spánku nebo odpočinku, projeví se to jeho agresivní náladou a ztrátou chuti ke hře. Další pravidla:
  • Do dveří jdete první vy a potom pes. Platí hlavně pro majitele psů, feny málokdy zkouší přebrat vůdcovství smečky.
  • Pes se nevrhá na misku se žrádlem, ale teprve až od vás dostane svolení (formou povelu, který si sami určíte)
  • Ignorujte psa, který si vaši pozornost neodbytně vynucuje.
  • Nepřikrmujte psa u stolu. Bude si pak myslet, že je to normální a stane se vašim stínem při každém vašem jídle.
Závěrem této části chci zdůraznit toto: chvalte svého psa - po každém cviku jej pochvalte, podrbejte či odměňte. Uznání pána je pro pejska vyznamenáním a zadostiučiněním. Dobře vychovaný pes je zdrojem potěšení, špatně vychovaný pes vyvolává podráždění celé své smečky, ale i okolí.

NEVHODNÉ CHOVÁNÍ

  • Žebrání u stolu: stačí jen jednou dát psovi z vaší porce, a bude to považovat za normání. Odnaučit ho žebrání u stolu pak bude oříšek.
  • Kousání: nebijte jej za to, nekřičte. Dejte psovi najevo, že to, co právě provádí se vám nelíbí tím, že budete štěně nějakou dobu ignorovat. Pokud se vám bude hafan zakusovat do částí těla jen tak z legrace, měl by po vašem bolestivém výkřiku pustit a je na vás, abyste ve hře nepokračovali či jej ještě více nedráždili.

POTLAČENÍ DOMINANTNÍHO CHOVÁNÍ

Salašnický pes je pes oblíbený (kromě krásného tricolor zbarvení) pro svou nekonfliktní povahu, k lidem i k jiným zvířatům. Liší se ovšem chování psa a feny. Pes-samec v době dospívání, tj. 1,5 roku, si začne prosazovat více své místo ve smečce a může nastat, že se bude pokoušet převzít roli vůdce smečky. Na potlačení dominantního chování existuje několik způsobů, kde nejdůležitější je DŮSLEDNOST A VYTRVALOST. Taky je třeba si uvědomit, že jde o salašníka, kde nemůžete použít hrubou sílu, protože mu jistě nechcete zkazit povahu - násilí by u něj mohlo vyvolat spíše nejistotu, a z toho třeba pramenící ustrašenost nebo naopak agresivitu v pozdější době.

Převýchova k potlačení dominantního chování, aneb TADY JSEM PÁNEM JÁ:
1. - Majitel psa musí působit sebejistým dojmem, povely dávat jasně (1x) a rozhodným hlasem - aby pes věděl, kdo tady velí, aby nebyl v nejistotě, protože pak právě se pokusí velet sám.
2. - Pes nesmí první do dveří. A trvat na tom.
3. - Pes žere až se nají celá rodina. Zní to tvrdě, ale zkuste toto: Připravit žrádlo do misky, psa uložit tak, aby na misku viděl, ale nedostal se k ní, sednout ke stolu a v pohode se najist. PAK teprve nakrmit psa. POZOR: v tomto a dalších bodech mluvíme o výchově příliš sebevědomého jedince a tato převýchova trvá pouze omezenou dobu!
4. - Posunout pelíšek, pokuď jej má doma, na nechráněné místo, tj. nikoli v rohu, kde má své bezpečí, ale třeba doprostřed místnosti. Jeho přebujelé sebevedomí malinko klesne.
5. - Na zahradu pořídit dlouhé vodítko (stopovací, třeba 20m) a přivázat po celou dobu, co s ním bude člověk. Později může chodit navolno, ale například s obyčejným vodítkem stále připnutým. Toto u agresivnějších jedinců opět potlačí jejich přílišné sebevědomí.
6. - Po dobu převýchovy, tj. minimálně 3 týdny, nedávat pamlsky mezi jídlem.
7. - Kdyz se přijde pes pomazlit, ignorovat ho. Po chvilce sám páníček vyhledá kontakt se psem - je to ČLOVĚK, který bude určovat, kdy si budou hrát.

Je to tvrdé, ale salašník, který si dovolí vrčet na pána, se musí podchytit hned. Vím, že jsou to naši miláčci, ale pořád je to pes, který má obrovskou sílu a my s tím musíme počítat. Znovu je ale potřeba zdůraznit, že salašníka převychováváme s pochopením, porozuměním a láskou, ale nikdy ne silou!

HRANÍ

Každé štěně je průzkumníkem. Dejte mu proto možnost, aby své schopnosti uplatnilo - obstarejte mu předměty - hračky z různých materiálů (textilní, gumové, pískací, přetahovací), aby je mohl zkoumat (dřevěnou činku, hadr či uzel na přetahování, míček..).

  • Nikdy nedávejte štěněti na hraní botu, i kdyby byla stará. Jednou by se vám to nemuselo vyplatit. Vůbec kožené boty si dobře schovávejte.
  • Hračky obměňujte - třeba je na několik dní schovejte do skříně, dejte mu "sadu č. 2", a po pár dnech zase vyměňte.
  • Nevím, jestli naučíte svého psa po sobě hračky uklízet ;) ale určitě by měly být hračky na jednom místě, když hra skončí.
  • Již od začátku učte štěně odevzdávat hračky, které kouše, na povel "pusť".
    Jsou pejsci, kteří si sami nehrají, ale budou vyžadovat vaši přítomnosti při hře. Uvědomte si také, že psí svět nezná uvažování typu: teď mám práci, ale zítra ti to vynahradím - pes nežije budoucností, ale přítomným okamžikem.
  • Pátrací hry - hledá ukryté předměty. Každý nález je odměněn pamlskem. Štěně se tak seznamuje s okolím a ztrácí strach z neznámého.
  • Zápasení - přetahování s hadrem či uzlem posiluje sebevědomí, ale nenechte štěně pokaždé vyhrát! Nezapomeňte, že pravidla hry určujete vy.
    POZOR! Přetahovací hry neprovádíme před výměnou zubů (tj. do ukončeného 5. měsíce). Mohli bystě štěněti přivodit trvalé bolesti a poškození zubů.
    S dominantním psem (obykle je to samec) se do přetahovacích her nepouštějte, abyste ještě více neposilovali jeho sebevědomí.
  • Kontaktní hry a mazlení
    Je to například podávání packy, škádlivé zápasení. Hra je však ukončena, jakmile přeroste v agresivní vrčení.
  • Hry s míčem
    Neprovádíme s úplně malým štěnětem, protože ještě nemá dokonale vyvinutou koordinaci pohybů.

KOUSÁNÍ

Každé štěně má potřebu kousání. Zuby se mu vyměňují od 4. do 6. měsíce, proto je dobré mu poskytnout něco ke žvýkání. Dobré jsou polotuhé, nepříliš tvrdé kosti, uzly či kousky buvolí kůže, gumové hračky. Pozor, aby tzv. hravé kousání nepřešlo v kousavost. Citlivým zákrokem je možné toto psa odnaučit - stiskneme pejskovi tlamu ze strany tak, že mu pysky trochu přitlačíme na jeho ostré zoubky.

PELÍŠEK

Po povelu místo by měl pejsek ulehnout na předem určené místo, které není ve středu dění, kde má klid. Pelíšek může být deka - existuje velký výběr tzv. polštářových pelíšků.

ZAMĚSTNEJTE SVÉHO PSA

Pastevečtí psi jsou vděčni za jakoukoli práci. Naučte jej hlídat různé předměty. Ideální jsou pro ně také hry na vyhledávání a přinášení skrytých předmětů, na obratnost - můžete pro psa připravit překážkovou dráhu na zahradě. Nicméně salašníci při hře často vyžadují spoluúčast svého pána.

CVIČÁK

Určitě nechcete ze svého psa vychovat "jedináčka" nebo ještě hůř hafana sociopata, který si v dospělosti bude z jiných psů dělat trhací kalendář. Je proto ideální, když se pejsek na venčení potkává s jinými psy a necháte je pozdravit se (očuchat) nebo rovnou proběhnout. Řeč je o správné socializaci štěněte - nejen na lidi, ale i na druhé psy si musí vaše štěně zvykat (existuje výjimka: na agresivně vyhlížející jedince bez svého pána v dohledu svého psa raději nezvykejte).
Návštěvou cvičáku děláte svému psovi v tomto ohledu velkou službu - cvičák je místo, kde se psi potkávají, hrají si a kde samozřejmě probíhá výcvik. A výcvik, pokud je správně vedený, je pro psa hra - pořadovky (nebo poslušnost) pro něj znamenají "za dobře vykonaný cvik dostanu piškotek". Obrany, to je zase hra na kořist, kde odměnou je ukořistění peška nebo rukávu, nebo hra na schovávanou s figurantem "stejně ho nakonec najdu a vyštěkám!", a nechybí samozřejmě pochvala páníčka.
Je trochu nezvyklé, když berňák nacvičuje obrany mezi ovčounama, ale je opravdu na vás a na kvalitním výcvikáři, jak z toho udělat hru. (Hlavně se vyhněte řvaní a škubání vodítkem, to neudělá radost ani psovi, ani vám.) Bibi na cvičáku




LITERATURA:
http://casopis.planetazvirat.cz/040103-vychova-stenete-1.html
Marcel Nijland: Výchova štěněte. Rebo production 2005
Gerd Ludwig: Cvičení a hry se psem. Nakl. Vašut 2005
Louise Harperová: Bernský salašnický pes. Fortuna Libri 2007
Vladimíra Tichá: Malá škola pro chovatele psů. Dona 2000
John Fisher: Proč můj pes...? BB/art 2004
Stanley Coren: Co má pes na jazyku. Knižní klub 2007
Stanley Coren: Co má pes na mysli. Knižní klub 2008
Turid Rugaas: Konejšivé signály. Nakladatelství PLOT 2007
Turid Rugaas: Jak spolu psi mluví (DVD). Nakladatelství PLOT 2013
Cesar Millan: Krátký návod, jak udělat psa šťastným. Timy Partners s.r.o. 2013