Bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes

bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes (bsp) je jedním z kvarteta švýcarských salašnických psů. Kromě bsp sem patří ještě velký švýcarský salašnický pes, Appenzelský salašnický pes (temperamentní povaha, 48-58 cm v kohoutku) a Entlebušský salašnický pes.

Jak název napovídá, pocházejí švýcarští salašničtí psi ze švýcarských Alp. Před asi sto lety byli ze strakatých selských psů pečlivým výběrem vyšlechtěni psi pevného charakteru, kteří byli využíváni jako hlídací, pastevečtí nebo tažní psi na venkovských usedlostech.Velký švýcar Appenzelský pes Entlebušský pes
Velký švýcarský salašnický pes Appenzelský salašnický pes Entlebušský salašnický pes


Bernský salašnický pes - Berner Sennenhund - Standard FCI č. 45

Země původu: Švýcarsko
Celkový vzhled: Dlouhosrstý, více než středně velký, silný a pohyblivý pracovní pes, harmonický a vyrovnaný.
Hlava: Silná. Harmonicky ladí s celkovým vzhledem, nepříliš těžká, v profilu málo klenutá, úplný silný nůžkový skus (na M3 se nebere zřetel, klešťový skus se toleruje). Oko tmavě hnědé, uši zavěšené, středně velké.
Krk: Silný, svalnatý, středně dlouhý.
Trup: Hřbet pevný, vodorovný, bedra široká, záď měkce zaoblená.
Hrudník: Široký, hluboký, dosahující až k loktům, s vyjádřeným předhrudím, co nejdelší, širokého oválného průřezu.
Ocas: Huňatý, dosahující nejméně k hleznu, v klidu visící, v pohybu plovoucí, nesen ve výši hřbetu nebo lehce nad ním.
Hrudní končetiny: Zpředu rovné a rovnoběžné, spíše široko postavené. Lopatky silné, dlouhé, šikmo postavené.
Pánevní končetiny: Zezadu rovné a rovnoběžné, nejsou postaveny příliš úzce. Hlezno silné, dobře zaúhlené.
Pohyb: Prostorný, plynulý, volný pohyb vpředu a dobrý posuv vycházející z pánevní končetiny.
Osrstění: Srst dlouhá a lesklá, hladká nebo lehce zvlněná.
Barva: Temně černá základní barva se sytým hnědočerveným pálením na tvářích, nad očima, na všech čtyřech končetinách a na hrudi, s bílými znaky - na hlavě lysina, průběžná kresba na hrdle a hrudi, žádoucí jsou bílé tlapy a špička ocasu.
Velikost: Výška v kohoutku - psi 64-70 cm, feny 58-66 cm, poměr výšky k délce těla je asi 9:10.

Popis

Tenhle krásně trojbarevně zbarvený pes má dlouhou hedvábnou srst. Základní barva je černá s červenohnědým pálením a bílými znaky na hlavě, hrudi, tlapkách a konečku ocasu. O srst se má pečovat, podle potřeby pročesávat a kartáčovat. Dlouhá a hustá srst chrání psa v zimě, zato v horku jim moc užitku nepřinese - berňák bude vyhledávat co nejchladnější místo k odpočinku, i kdyby to měla být vlhká hlína pod keřem na zahradě.
Bernský salašnický pes patří mezi větší psy - feny dorůstají výšky 58-66 cm (v kohoutku), psi od 64 do 70 cm. Váha může být od 40 do 50 kg.

Povaha

Původně selský pracovní pes je dnes oblíbený pro svou klidnou a vyrovnanou povahu. Je věrný rodině a přátelský k lidem i ostatním zvířatům.
Berňáci jsou psi, kteří rádi pobývají venku, ale zároveň chtějí být ve společnosti své smečky. Nesvědčí jim, když jsou zavření doma nebo chováni o samotě v kotci. Nejspokojenější jsou, když mohou dělat společnost "svým" lidem a hlídat je.

Aktivity

Bernský salašnický pes bude rád doprovázet svého člověka na delších procházkách, není to ale žádný sprintér ani vytrvalostní sportovec. Běh vedle kola je možný jen po určitém tréninku. Ideální je každodenní hodinová vycházka. Původně byl bernský salašnický pes využíván jako tažný pes, i dnes se dají pořídit speciální psí vozíky. Může tahat těžší nákup, malé děti se mohou pod vedením dospělých ve vozíku svézt. Další zábavou pro berňáky je aportování, které se může cvičit už od štěněte.