Bernský salašnický pes

O nás

Naše CHS je registrovaná pod č. 814/06.

My a naši psi


Bernský salašnický pes se pro nás stal součástí našeho života. Začalo to nevinně dvěma psy - fenkou Bárou a stejně starou Connií, postupně se smečka rozrostla a tak máme možnost sledovat, jak je každý pes jiný svými schopnostmi i povahou, a zároveň vidíme chování psů ve smečce, protože pět psů už skutečně smečka je. Kromě pořádné stravy dopřáváme psům také dostatek pohybu - udržujeme je v kondici pravidelnými procházkami. Dostatečný pohyb a pravidelné venčení je samozřejmostí, no a výcvik na cvičáku je hra, která baví psy i nás. Úspěšně složené zkoušky jsou pak pro nás i psy motorem k dalšímu snažení.
Každý rok absolvujeme i několik národních nebo mezinárodních výstav, jezdíme na výstavy klubové, užíváme si na psích výcvikových táborech, protože pejskařství je hodně i o vyměňování zkušeností a potkávání stejně "postižených" lidí.

Odchov štěňat


Vzhledem k tomu, že máme fenky, staráme se i o odchov našich štěňat. V roce 2007 to byly dva vrhy - "A" po Báře z Kubova dvora, "B" po Connii Queen Elsa, kde krycím psem byl zahraniční pes. V roce 2008 jsou to opět štěňata ze zahraničního krytí - vrh "C" po Connii a vrh "D" po Báře. V roce 2010 se Connii narodil pejsek, který dostal jméno Edgar, jediný potomek ze spojení s německým psem Donem vom Barligartenem. Vrh F Báry z Kubova dvora ve stejném roce bylo 5 štěňátek, kde krycím psem byl náš vlastní odchov - Baron ze Slunného dvora. V roce 2011 se poprvé stala matkou i naše Daida - vrh G. Následující rok 2012 se opět Daidě narodilo 8 štěňátek, náš vrh H, po krytí s Bachem Eleuteria. V roce 2013 jsme pro Daidu vybrali ženicha přímo z našeho vlastního odchovu, po Connii Queen Elsa, pejska z vrhu C: Certo ze Slunného dvora se stal tátou vrhu I.
10. výročí založení chovatelské stanice jsme si v roce 2016 oslavili 10. vrhem, kde mámou je vnučka po Connii, VANDA Písecké hory, a tátou je syn Báry, DAN ze Slunného dvora. 10 štěňat - krásných 5 kluků a 5 holek se narodilo 28. dubna 2016 - Vrh J. A aby desítek nebylo málo, tak nějak to vyšlo, že desáté štěně z tohoto vrhu, JORDANKA, zůstává ve Slunném dvoře..... a je naším desátým bernským salašnickým psem!
Rok 2017 nám přinesl vrh K a L. Mámou Káčka je Vanda, L-máma je Linda Mocne Góralki. Pejskové vyrůstali prakticky spolu, takže v ohrádce řádilo 15 štěňat!

Bernský salašnický pes je pes krásný svým vzhledem i povahou, a my se snažíme o udržení či ještě lépe zkvalitnění chovu. Cílem naší stanice je chovat zdravá a krásná zvířata, která jsou dokonalým společníkem, rodinným mazlem a také vhodná pro výstavy nebo chov. Proto výběru krycího psa věnujeme velkou pozornost - zaměřujeme se především na zdraví - Rtg kyčelních a loketních kloubů DKK a DLK (ideálně 0/0), vhodnost z oblasti standardu (nůžkový skus, plnochrupost, kvalita srsti), kvalitu (správná tělesná stavba, pohyb, povaha) a samozřejmě nepříbuznost. V současné době k těmto kritériím výběru patří také dlouhověkost předků (AOD=the mean age of death, tedy průměrná délka života předků).

Nezaměřujeme se samozřejmě pouze na výstavní stránku plemene, věnujeme se výcviku a přípravě psů na pracovní zkoušky poslušnosti, navštěvujeme cvičáky a zúčastňujeme se výcvikových táborů.

Nové majitele našich štěňátek si vybíráme, zveme na nezávaznou návštěvu a informujeme je o plemeni BSP. Se všemi sepisujeme kupní smlouvu a snažíme se zůstat v kontaktu, jak jen to je možné. Štěňata prodáváme řádně očkovaná, odčervená, tetovaná, a s europasem. Samozřejmostí je veškerý chovatelský servis - rádi majitelům našich štěňat poradíme s výchovou a odpovíme na dotazy týkající se zdraví nebo výživy, zároveň máme kontakt na spolehlivé veterináře. Také nabízíme možnost hlídání pejsků v průběhu dovolených.

pesjkové Štěňata odchováváme v domě (tzv. odchov v rodině), s venkovním výběhem na zahrádce. Na výchově se podílí nejen matka, ale i další fena, a pochopitelně zvykáme štěňátka na lidi, na zvuky, na předměty a věci, se kterými se budou celý život setkávat, jednoduše řečeno socializace probíhá od prvního okamžiku až do převzetí novými majiteli, na kterých pak je, aby ve výchově malého pejska pokračovali.

Jsme rádi, když se od nových majitelů dozvídáme, že štěňátka, která si od nás odvezli, jsou nebojácní, zvídaví pejskové, kteří jim dělají radost.

Vít Votava

Vít Votava

Po deseti kocourech a jedné kočce jsem se rozhodl na nátlak dětí pořídit si psa, o kterého se teď starám já. Jakmile byly Connii 4 měsíce, stal jsem se členem Základní kynologické organizace Hořovice. Connie Queen Elsa a já jsme se tam naučili povely Sedni, Lehni, ... :-) Ve skutečnosti jsou bernští salašničtí psi velmi poslušní, nepotřebují tvrdý výcvik a povely se učí snadno. V roce 2007 se Connii narodila štěňátka, a to nejhezčí zůstalo u nás. Bibi byla šikovná a krásná po mamince a složila několik pracovních zkoušek.

Edita Balladová

Edita Balladová

Bernský salašnický pes Bára je mým třetím psem (následována další fenkou Daidou a psem Frajerem) a stále se učím, jak být lepší a lepší paničkou.
Vlastním i průkaz pejskaře, který obsahuje tato pravidla pro výchovu psa, která mohu doporučit všem lidem, kteří se považují za pejskaře:
1. Pes nesmí do domu.
2. Dobře, pes smí do domu, ale nesmí se dotýkat nábytku.
3. Tak jo, pes smí na nábytek, ale nesmí spát s lidmi v posteli.
4. Pes smí do postele, kdy si vzpomene, ale nesmí pod pokrývku.
5. Pes smí spát pod pokrývkou každou noc.
6. V noci smí být s člověkem pod pokrývkou jen jeden pes.
7. Dobrá, tak tedy dva psi, ale nikdy víc.
8. No ...

2009

Letní tábor 2009

2010

naši berňáci

2011

bernský salašnický pes

LVT Lázně Bělohrad

2012

2012

2013

CHS Ze slunného dvora 2013

2014

CHS Ze slunného dvora 2014

2015

CHS Ze slunného dvora 2015

2016

CHS Ze slunného dvora 2016

2017

CHS Ze slunného dvora 2017

2023